Skip to content
פוקסלווגן סיאט סקודה אאודי וולבו הונדה דגמי טויוטה סוזוקי פיג'ו מאזדה
שברולט מיצובישי ב.מ.וו סיטרואן פורד מרצדס פיאטיונדאי אופל קיה

21 באפריל 2015

סוכן או ישיר: עושים סדר בשוק הביטוחבין אם מדובר בסצנה משעשעת נוספת של שני כהן כמזכירתו החיננית של שוקה או בעוד פרק בעלילות יונה ויוניאל בעיר הגדולה, הדומיננטיות הגדולה של חברות הביטוח במהלך ברייק הפרסומות בפריים-טיים של הערוצים המסחריים היא כבר מזמן בגדר עובדה מוגמרת.

בשנים האחרונות נדמה שהתחרות של חברות הביטוח על תשומת ליבו של הצרכן הישראלי הולכת ומתעצמת, והרי הפרסום הרב בערוצי הטלוויזיה המסחריים הוא רק ביטוי אחד מני רבים לכך. תחרות זו עלולה להתגלות כחרב פיפיות שכן לעיתים עומס המסרים עלול להתפרש אצל הצרכן כרעש אחד גדול ומבלבל, ואצל לא מעט אנשים עניין זה עלול לגרור חוסר מעש ואף קיפאון. תוצאה זו בלתי רצויה בעליל לאור העובדה שמדובר במוצר כמו ביטוח שאמור להגן עלינו מפני סיכונים שונים ומגוונים. הכתבה הנוכחית תעשה לכם סדר בבלאגן.

מהו ביטוח?

ביטוח באופן מסורתי הוא אמצעי חוקי לניהול סיכונים המחלק בין רבים את הנזקים שעלולים ליפול על היחיד. בהיבט הכלכלי מטרת הביטוח היא לספק הגנה מפני היבטים כספיים של סיכונים כאלו ואחרים. כבר באלף השלישי לפני הספירה התגלו צורות ראשונות של ביטוח על ידי סוחרים סיניים, שחילקו את מרכולתם למספר סירות על מנת לצמצם סיכונים להפסד במקרה שאחת מהן לא תגיע ליעד הסופי. מאז עברו הרבה מים בנהר וכיום כאשר מדברים על ביטוח מתכוונים להסכם (פוליסה) המגדיר את הסיכונים שהגורם המבטח אמור לפצות עליהם במקרה של "אירוע ביטוחי", כלומר במקרה נזק שהוגדר מראש.

בין המוצרים הביטוחיים הפופולריים ניתן למנות ביטוח רכב (חובה, מקיף ו/או צד ג'), ביטוח דירה (מבנה ותכולה), ביטוח נסיעות לחו"ל (בריאות וכבודה), ביטוחי חיים, משכנתא, עסק ועוד. את החברות המבטחות אפשר לחלק לשתי קבוצות עיקריות – חברות ביטוח מסורתיות המבטחות את לקוחותיהן באמצעות סוכני ביטוח, או חברות ביטוח הפועלות ישירות מול הלקוח, ללא תיווך סוכנים.

מאחורי אבחנה זו טמון למעשה חומר הבעירה שמזין את התחרותיות הרבה בענף כיום. חברות הביטוח המסורתיות עדיין שולטות בשוק הביטוח בישראל (עם כ-60% מכלל המבוטחים), אך מיום ליום ובעקביות החברות הישירות (כ-40% מהמבוטחים) שנושאות עמן את דגל החדשנות מצליחות לזנב בהן והדבר בא לידי ביטוחי במאבק על דעת הקהל.

קשר אישי בכל מחיר: ביטוח באמצעות סוכנים

בשיטה המסורתית מכירת פוליסות הביטוח נעשית על ידי סוכן ביטוח, בא כוחן של חברות הביטוח, והקשר מתנהל לאורך כל הדרך מולו – החל מסגירת תנאי הביטוח, התמחור הסופי ומתן מענה בעת מקרה ביטוחי. היתרון הבולט של שיטה זאת הוא הקשר האישי של האדם עם הגורם המקצועי המבטח אותו, דבר שאמור לבוא לידי ביטוי גם בהתנהלות השוטפת, אבל בעיקר בטיפול בזמן מקרה ביטוחי. בנוסף, כגורם המתווך בין הלקוח אל חברת הביטוח הסוכן יכול בעת הצורך להשפיע ולהשיג למבוטח תנאי פוליסה משופרים, אולם יהיו מי שיחלקו על יתרון זה, שכן הסוכן אינו עובד לחינם וגובה עמלה/ דמי ניהול על שירותיו, עניין שבסופו של יום מייקר את העלות הסופית.

לענף הביטוח המקומי היסטוריה מפוארת. מקצוע הביטוח נחשב באופן מסורתי למקצוע מכובד ובין סוכני הביטוח שעסקו בו לאורך ההיסטוריה ניתן למנות אישים בעלי שיעור קומה כמו מאיר דיזינגוף, שאול טשרניחובסקי וזאב ז'בוטינסקי. בשנים האחרונות ניתן אף היה למצוא סוכנים ידוענים דוגמת כוכבי העבר של מכבי תל אביב בכדורסל טל ברודי ומיקי ברקוביץ או הסופר אמנון ז'קונט. אולם אחרי שאבק הכוכבים מתפזר נותרת שיטת מכירה מיושנת ותלותית שהולכת ועוברת מן העולם.

כוחו של הערוץ הדיגיטלי

שיטת הביטוח הישיר היא שיטה למכירת ביטוח שבמסגרתה מתקיים קשר ישיר בין חברת הביטוח ובין הלקוח, הן בשלב מכירת הביטוח והן בשלב הפעלתו. שיטה זו מנצלת את המהפכה הדיגיטלית לתועלתו של המבוטח, ללא כל מתווכים בדרך.

אמנם הביטוח הישיר דורש מהמבוטח מידה מסוימת של עצמאות וגישה למחשב עקב השימוש הרב בערוצים הדיגיטליים, אבל המאמץ משתלם שהרי בכך למעשה טמון סוד כוחו: המידע אודות הביטוחים השונים זמין כל העת ומנוסח בפשטות באתרי האינטרנט של החברות השונות, השירות יעיל ומהיר הודות לתקשורת מרובת ערוצים (אתר האינטרנט, צ'אט שירותי, מייל אישי, אפליקציית סמארטפון או מוקד טלפוני) והמחירים אטרקטיביים יותר עקב העובדה הפשוטה שהערוץ הדיגיטלי מאפשר את ייעול תהליך הרכישה וגלגול הרווח לטובת הלקוח.

בנוסף, הפלטפורמה הדיגיטלית חוסכת זמן ומקנה למבוטח גמישות מרבית בעצם האפשרות לניהול הפוליסה און-ליין בכל זמן נתון באמצעות האזור האישי באתר, או בעדכון שוטף על מצב הטיפול בתביעות. כמו כן, עצם העובדה שהמבוטח מתנהל מול החברה המבטחת אותו באופן ישיר מקנה לו גם יתרון ברגע האמת, שכן החברות הישירות מעמידות לרוב לרשות לקוחותיהן מוקד טיפול בתביעות ומענה חירום שמספקים מענה 24/7, שעדיף לאין שיעור על פני החשש התמידי שסוכן כזה או אחר לא יהיה זמין בעת הצורך.

בשורה התחתונה, בין אם תבחרו להצטייד בביטוח באמצעות סוכן או באופן ישיר, אין ספק שחשוב להצטייד מבעוד מועד בביטוח מותאם ואפקטיבי המקנה הגנה מפני הסיכונים השונים בעת הצורך. במשחק מילים סביב הסינים והסירות שלהם, רק כך תוכלו כמבוטחים להיות בטוחים שיהיה מי שיעמוד לצדכם בשעת צרה וילווה אתכם לאורך כל הדרך היישר אל חוף מבטחים.

יש לך מה לומר? פרסם תגובה.

(נדרש)
(נדרש)

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments